Przygotowaliśmy korzystny plik dla Ciebie
Co warto przemyśleć przed założeniem ogrodu?

Chcesz, aby my Ci zadzwonili? Zostaw swój numer

Wypełnij wymagane pola

WYŚLIJ

Jaki trawnik wybrać:
trawnik z rolki lub siewu

Zakładając nowy trawnik, wiele osób zastanawia się, co jest lepsze: trawnik z rolki lub trawnik z siewu. Podczas gdy układanie darni jest szybkie i daje wysokiej jakości nową darń, trawniki z siewu są znacznie tańsze i oferują szerszą gamę rodzajów traw. Aby dowiedzieć się, które rodzaje traw są najlepsze dla twojego obszaru, skontaktuj się z pobliskim usługodawcą (wiele hrabstw i uniwersytetów ma rozszerzenia) lub zapytaj eksperta w lokalnym centrum ogrodniczym. Duża część pracy związanej z zakładaniem trawnika z nasion to najważniejsza praca przygotowawcza, ale równie ważne jest regularne podlewanie nasion i kiełków, aż nowa trawa będzie dobrze rozwinięta.

Trawnik z rolki Trawnik z siewu
  • Wizualnie jest to trawnik błyskawiczny i można go używać (delikatnie) w ciągu miesiąca
  • Niezbyt „natychmiastowy”; potrzebuje kilku miesięcy na ukorzenienie – praktycznie dostępny w kolejnym sezonie
  • Możliwość zakładania od wiosny do jesieni
  • Możliwość zakładania wiosną (kwiecień, maj) lub późnym latem/ jesienią (wrzesień)
  • Nie zmywa zboczy podczas ulewnego deszczu
  • Nasiona mogą być zmyte przez ulewny deszcz lub wyjedzone przez ptaki
  • Umiarkowana częstotliwość podlewania
  • Duża częstotliwość podlewania – wysuszone nasiona nie wykiełkują
  • Idealny na nieduży, płaski teren
  • Większy wybór trawników, od trawników ozdobnych po trawniki zacienione i odporne na suszę
  • Może być kosztowny w przypadku dużych obszarów
  • Co najmniej jedna dziesiąta ceny trawnika
  • Musi zostać ułożony jak najszybciej po dostawie
  • Łatwy do przechowywania i lekki do przenoszenia
 

 

 

 

Zakładanie trawy z rolki

Ogromną zaletą trawnika rolowanego jest możliwość zakładania przez praktycznie cały rok, również w okresie zimowym. Metoda przygotowania podłoża jest taka sama jak do wysiewu nasion.

Etapy zakładania trawnika z rolki:

  • Przygotowanie ziemi

Przed przystąpieniem do położenia trawy z rolki należy dokładnie usunąć mechanicznie lub chemicznie chwasty. Powierzchnia powinna zostać przekopana i użyźniona. W przypadku podłoża piaszczystego dodajemy substancję organiczną (np. kompost, torf) lub glebę ogrodową. W przypadku podłoża gliniastego piasek plus torf wysoki. Po wymieszaniu gleby z dodatkami na głębokość ok. 10 cm powierzchnię wyrównujemy i ubijamy.

  • Zakładanie siatki przeciw kretom

Krety mogą zepsuć atrakcyjny wygląd niejednego ogrodu. Najskuteczniejszym sposobem walki z tym gryzoniem jest zastosowanie siatki. Jest wytrzymała, wykonana z mocnego plastiku oraz niewidoczna w ogrodzie.

  • Położenie trawy z rolki

Rolki rozwijamy jak najszybciej, jedna przy drugiej, starając się, aby każdy następny rząd był przesunięty względem siebie o połowę długości odcinka. Odcinki ściśle stykają się ze sobą bez szczelin.

  • Podlewanie

Woda jest podstawowym czynnikiem warunkującym życie trawy. Podlewanie jednak sprawia dużo kłopotów użytkownikom trawników. Często pytają kiedy, ile i czym podlewać? Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ zależy od wielu czynników np. miejsca, w którym rośnie trawnik, rodzaju gleby, nasłonecznienia, temperatury, wiatru, wilgotności powietrza, częstotliwości opadów atmosferycznych, rodzaju mieszanki użytej do siewu i kondycji trawnika. Kiedy podlewać? Najlepiej wcześnie rano lub wieczorem po zachodzie słońca. Można i należy podlewać trawnik w upalne popołudnia, jeśli stwierdzimy wyraźne oznaki więdnięcia czy wręcz zasychania roślin. Trawa wtedy zmienia swój kolor na ciemniejszy i traci sprężystość (po przydeptaniu liście lekko błyszczą i nie podnoszą się). Podlewanie w środku upalnego dnia jest jednak mało ekonomiczne, ponieważ 30-40% wody odparowuje.

Zakładanie trawnika z siewu

Wysiew trawy powinien nastąpić w miesiącach, gdzie można zapewnić odpowiednią ilość wody oraz dostateczną ilość światła. Najlepszym terminem siania trawnika jest kwiecień – maj lub wrzesień.

Etapy zakładania trawnika z rolki:

  • Przygotowanie ziemi

Dobre przygotowanie podłoża jest kluczem do udanego trawnika. Podobnie jak w przypadku trawnika rolowanego należy wyeliminować wieloletnie chwasty, takie jak perz lub powój, używając środka chwastobójczego. Powierzchnia również powinna zostać przekopana i użyźniona. W przypadku podłoża piaszczystego dodajemy substancję organiczną (np. kompost, torf) lub glebę ogrodową. W przypadku podłoża gliniastego piasek plus torf wysoki. Po wymieszaniu gleby z dodatkami na głębokość ok. 10 cm powierzchnię wyrównujemy i ubijamy.

  • Zakładanie siatki przeciw kretom

Na dobrze wyrównanej powierzchni układamy siatkę, tak aby żaden gryzoń nie mógł się przedostać. Następnie na wierzch nasypujemy świeżej, żyznej gleby w warstwie ok. 8 cm. Jest to istotne, aby ta warstwa nie była zbyt gruba, ponieważ kret jest w stanie wykorzystać tę przestrzeń.

  • Siew nasion

Połowę nasion siejemy na całym obszarze, pracując w równoległych rzędach wzdłuż. Powtarzamy proces z pozostałymi nasionami, pracując w równoległych rzędach na szerokość. Delikatnie zgrabiamy obsiany obszar, aby większość nasion przykryła się glebą oraz wałujemy.

  • Podlewanie

Ilość wody niezbędnej do utrzymania prawidłowej wilgotności zależy od zwięzłości gleby. Opady naturalne i ich nierównomierne rozłożenie w czasie, nie pokrywają w stopniu zadowalającym zapotrzebowana naszej trawy w wodę. Najbardziej podlewamy młody trawnik (3-4 tygodnie) pamiętając, żeby powierzchnia trawnika pozostawała stale wilgotna. W tym celu można zastosować zraszacze. Podlewanie zbyt mocnym strumieniem wody świeżo wysianych nasion powoduje ich przemieszczenie się po powierzchni trawnika i tworzenie pustych lub rzadszych miejsc z jednej strony oraz kęp z drugiej strony. Dobrze utrzymany trawnik potrzebuje od 2 do 5 litrów wody na 1 m2. trawnika tygodniowo. Nawadnianie, które nawilża glebę do ok. 2 cm nie jest skuteczne. Ziemia powinna być nawilżona na głębokość co najmniej ok. 10-15cm. Najefektowniejsze z punktu widzenia ekonomicznego jest podlewanie trawnika wieczorem. Unikniemy w ten sposób strat spowodowanych odparowaniem wody.

Wypełnij formularz kontaktowy

My skontaktujemy się z Tobą w najbliższym czasie

Wypełnij wymagane pola

Wyślij
Czekać