Pielęgnacja Trawnika ✂️ | Koszenie Trawników - SMART GARDEN
Smart Garden Logo

Pielęgnacja trawnika ✂️

Bez dobrej pielęgnacji nie ma co myśleć o pięknym trawniku. Nawet trawnik z rolki, który przyjeżdża już gotowy, może ulec zniszczeniu poprzez brak lub - co gorsza - niepoprawną pielęgnację.

Przygotowaliśmy najważniejsze elementy poprawnej pielęgnacji trawnika oraz często spotykane problemy trawników i sposoby ich zwalczania.

W poniższym artykule odpowiemy na najbardziej nurtujące pytania dotyczące pielęgnacji trawnika z rolki, pielęgnacji trawnika z siewu, czy też pielęgnacji trawnika z siewu. Dowiemy się również, jak wygląda pielęgnacja trawnika na wiosnę, latem oraz na jesień.

Nawadnianie trawnika

Świeżo położona darń jest szczególnie podatna na wysychanie i należy ją podlewać codziennie, aż korzenie dobrze się rozrosną.

Prawidłowe podlewanie jest równie ważne dla utrzymania bujnego, zielonego trawnika jak dostęp do światła słonecznego i zdrowej gleby. Za mało wody – trawa wyschnie i obumrze. Za dużo wody – trawa zgnije i obumrze. Podlewanie trawnika wydaje się być dość prostym zadaniem, jednak warto dowiedzieć się jak to robić prawidłowo.

Od razu mówimy, że lepiej podlewać mniej, ponieważ suchy trawnik można uratować, natomiast uratowanie zgniłego trawnika może nie być możliwe.

Jak podlewać trawnik

Każdy trawnik ma indywidualne potrzeby, jednak za każdym razem należy trzymać się określonych zasad, aby móc cieszyć się bujnie zielonym dywanem. Zatem jak podlewać trawnik? Na pewno regularnie. Ilość dostarczanej wody powinna być dostosowania do warunków otoczenia:

 Nasłonecznienia

 Rodzaju gleby

 Pogody

 Pory roku

Najlepszym sposobem na odpowiednie nawadnianie trawnika jest założenie systemu automatycznego nawadniania. Odpowiedni harmonogram dostosowany do pory roku i rodzaju gleby znacznie ułatwi pielęgnację trawnika. Dodatkowo czujnik opadu deszczu dostosowuje ilość używanej wody, by nie doprowadzić do przelania trawnika.

Kiedy podlewać trawnik

Zdecydowanie najlepszy czas na podlewanie trawnika to wczesny poranek. Niższe temperatury pomagają ograniczyć parowanie wody do minimum. Poranne podlewanie sprawia, że murawa jest chłodniejsza w najgorętszych porach dnia, co przyczynia się do zmniejszenia stresu trawy.

Jeśli podlewanie rano nie jest możliwe, najlepszym czasem jest późne popołudnie, tak aby trawa miała szansę zaabsorbować wodę. Chociaż może się wydawać rozsądne czekanie do nocy, kiedy temperatury są niższe, podlewanie wieczorem sprawia, że mokry trawnik przez noc ma idealne warunki do rozwoju grzybów.

Jak często podlewać trawnik

Trawnik należy podlewać wystarczająco długo, alby zwilżyć glebę na głębokość około 15 cm, co jest średnią głębokością zdrowego systemu korzeni traw. Spowoduje to prawidłowy rozrost korzeni. Zapotrzebowanie w wodę w przypadku gruntów przepuszczalnych wynosi około 5 litrów na 1m2, a gruntów nieprzepuszczalnych takich jak glina około 3 litrów na 1m2. Trawnik najlepiej jest podlewać w regularnych odstępach czasu np. 2 razy w tygodniu. Intensywność powinniśmy zwiększyć w przypadku występowania upałów, zanim zauważymy oznaki przesuszenia.

Zdjęcie zraszacza podlewającego trawnik z rolki smart garden warszawa

Koszenie trawnika

Lepiej skosić mniej, niż skosić za dużo. Taką zasadę powinniśmy przyjąć, gdy lubimy poszaleć z kosiarką. Trawa skoszona zbyt nisko doświadcza dużego stresu i jest bardziej podatna na przesuszenie, co może w konsekwencji prowadzić do obumarcia korzeni. O tym jak istotne jest koszenie każdy wie, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę jak kosić trawnik poprawnie.

Koszenie mokrego trawnika jest niewskazane. Aby uzyskać idealne cięcie, źdźbła trawy powinny być skierowane ku górze. Mokre, są cięższe i kładą się na ziemi. Uzyskamy wtedy bardzo nierówny efekt, a ostrza kosiarki, zamiast ciąć trawę będą ją nierówno szarpać co bardzo łatwo może spowodować chorobę trawnika.

Kiedy wykonujemy pierwsze koszenie trawnika po zalożeniu?

Każdy świeżo upieczony właściciel trawnika może się zastanawiać: Kiedy odbywa się pierwsze koszenie młodego trawnika?

Pierwsze koszenie trawy po siewie najlepiej jest przeprowadzić po kilku tygodniach od wysiania nasion, gdy źdźbła osiągną 8-10 cm. Zgodnie z obowiązującą zasadą skracamy nie więcej niż 1/3 ich długości. Następnie kosimy ją co 7-10 dni.

Pierwsze koszenie młodego trawnika z rolki rozpoczynamy po 3 tygodniach, gdzie również wysokość trawy osiąga 10 cm. Taki trawnik kosimy na standardową wysokość 3-6 cm.

Jak często kosić trawnik?

Wiele zależy od rodzaju trawnika jaki posiadamy w ogrodzie. Najlepiej jest nie zaniedbywać tej czynności i kosić trawę co 5-7 dni na wysokość ok 5 cm. Jest to optymalna wysokość źdźbeł trawy, by utrzymać zdrowy trawnik. Pozostawienie bujnie wysokiej trawy spowoduje konieczność wyższego koszenia i osłabienie korzeni.

Dobrym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie czas jest wykorzystanie automatycznych robotów koszących, które efektywnie pomagają w pielęgnacji ogrodu.

Na ile cm kosić trawę?

Prawidłowe koszenie zwiększa gęstość trawnika, co z kolei zmniejsza ilość występujących chwastów. Każdy rodzaj trawy ma zalecaną wysokość koszenia. Pojawia się zatem pytanie: jak wysoko kosić trawę? Najistotniejsze jest przestrzeganie ogólnej zasady, aby nie ścinać jednorazowo więcej niż 1/3 źdźbeł trawy. Dlatego warto się zastanowić, na jakiej wysokości nam zależy, dać urosnąć trawie, a następnie ściąć o 1/3 wysokości. Zdrowy trawnik może przetrwać sporadyczne ostre koszenie, jednak w dłuższej perspektywie może skutkować m.in. uszkodzeniem systemu korzeniowego, co może doprowadzić do obumarcia trawy.

Optymalnie, w sezonie wiosenno-letnim ostrze kosiarki powinno przycinać trawę na 5 cm wysokości, a w miejscach ocienionych 6 – 7,5 cm. W sezonie jesiennym, czyli z końcem września można podnieść ostrze na 6-7 cm, ponieważ trawa już tak silnie nie rośnie.

Zdjęcie procesu koszenia trawy smart garden warszawa

Kiedy wykonujemy pierwsze koszenie trawy w roku?

Dobre wykonanie pierwszego koszenia trawy na wiosnę jest ważnym przygotowaniem na resztę roku. Wczesną wiosną trawa dopiero zaczyna rosnąć, dlatego tak istotne jest, aby jej nie uszkodzić. Podczas pierwszego cięcia należy ściąć starą darń trawnika na około 2,5 cm, by w kolejnym koszeniu stopniowo podnosić nóż do 4-5 cm. W tym momencie ostrza kosiarki muszą być bardzo ostre, by uniknąć uszkodzenia źdźbeł trawy.

Kiedy wykonujemy ostatnie koszenie trawy w roku?

Koszenie trawy na zimę powinniśmy wykonać jeszcze przed nadejściem pierwszych przymrozków. Zazwyczaj jest to przełom października i listopada. Ostatnie koszenie koszenie trawy w roku powinno być dosyć niskie na około 3 cm. Trawa po ostatnim koszeniu jeszcze trochę urośnie, jednak nie na tyle by była zbyt wysoka do przezimowania.

Jak kosić trawę przy obrzeżach?

W każdym ogrodzie znajdzie się miejsce, gdzie kosiarka nie przytnie do końca trawy. Mając niewielki ogródek, do przycięcia brzegów trawnika wystarczą nożyce ogrodowe. Do większych powierzchni najlepszym wyborem będzie wykorzystanie akumulatorowych nożycy do trawy. Są one bardzo wygodne w użyciu. Nie wymagają kabla, siły a nawet schylania. Dokładne przycięcie trawy przy obrzeżach ułatwi nam również podkaszarka do trawy. Niektóre modele oprócz żyłki tnącej posiadają nożyki i zamykane osłony ułatwiające mulczowanie skoszonej trawy i ograniczenie wyrzutu ścinek.

Jak wykonywać koszenie trawy w upały

Trawniki odgrywają ważną rolę, zwłaszcza w miesiącach letnich-utrzymują niższą temperaturę powierza oraz dostarczają nam tlen. Aby zrobić to najlepiej, muszą być odpowiednio pielęgnowane podczas tak ekstremalnych warunków.

Zdrowa trawa jest znacznie bardziej odporna na wysokie temperatury. Trawa o zdrowych źdźbłach i głębokich korzeniach znacznie lepiej poradzi sobie z gromadzeniem zapasów wody. Najlepszym sposobem na zdrowy trawnik podczas upałów jest jego pielęgnacja przez cały rok.

Koszenie trawnika w upały powinno być wykonywane regularnie, przy podwyższonych ostrzach kosiarki. Gdy trawnik jest nieco wyższy, źdźbła trawy zacieniają glebę, pomagając tym samym zmniejszanie utraty wody w wyniku parowania. Przed zapowiadanymi upałami warto również użyć nawozu, który w swoim składzie posiada potas. Składnik ten wnika do komórek trawy, pomagając roślinie utrzymać wodę.

Oferujemy abonamentowe usługi koszenia trawy oraz kompleksową pielęgnację ogrodu.